CSU Neptun, succes mai facil decât s-ar fi așteptat

0
419

andreea enescu csu neptunCSU Neptun Constanța a ajuns la al treilea succes stagional după ce a trecut duminică dimineață de ”U” Alexandrion Cluj, 33-28, într-un meci dominat mai mult decât autoritar. În urma acestui rezultat, cele două formații au făcut schimb de locuri în clasament.

Dacă victoria nu este neapărat surprinzătoare, maniera în care a fost obținută este cu siguranță. Constanța s-a distrat timp de 50 de minute cu fosta vicecampioană, care are în continuare fluctuații mari în evoluții.

Diferența dintre cele două echipe a fost vizibilă încă din start. Profitând de un joc slab al oaspetelor, echipa lui Ion Crăciun s-a desprins rapid la șapte goluri, 9-2, iar în prima repriză diferența a fost chiar de zece goluri: 16-6. Mai mult, cu zece minute înainte de final Mărginean a dus scorul la 30-18, și Clujul a reușit să evite în cele din urmă, după zece goluri marcate, o înfrângere usturătoare.

CSU Neptun Constanța-”U” Alexandrion Cluj 33-28 (19-11)
CSU Neptun: Enescu 7 goluri, Tămaș 7, Mărginean 6, Toma 5, Ivan 4, Iovănescu 2, Bărbos 2
”U” Alexandrion: Chintoan 10 goluri, Ani-Senocico 8, Paraschiv 3, Ivan 3, Laslo 2, Tetean 2
Aruncări de la 7m: 0/0, respectiv 9/4
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.