CSM-ul învinge Steaua și revine pe podium

0
273

marijanac csm-dinamo 13-14CSM București a câștigat vineri seară duelul bucureștean cu Steaua, 25-23, și revine pe podiumul Ligii Naționale. Gazdele de astăzi s-au aflat la conducere pe întreaga durată a meciului și au avut emoții câteva momente, când Steaua s-a apropiat la un gol pe tabelă.

A fost însă un joc cu foarte multe ratări și cu multe fluctuații. CSM-ul a început mai bine partida și a luat un avantaj de cinci goluri în primul sfert de oră, 7-2, și doar intervențiile lui Țenghea au făcut ca diferența să nu fie mai mare. Treptat însă, Steaua a revenit și s-a apropiat la un gol după o cădere a gazdelor, în urma golului lui Georgescu (10-9, minutul 25), dar la atacul următor Rudovic a fost eliminat și pe fondul superiorității avute elevii lui Bozo Rudic și Ovidiu Mihăilă s-au desprins din nou, astfel că la pauză CSM București conducea cu 13-10.

Începutul părții secunde a semănat cu cel al meciului. Cu toată opoziția lui Țenghea, gazdele au refăcut diferența de cinci goluri (19-14), dar Steaua nu a cedat și s-a apropiat la un singur gol cu șapte minute înainte de final, grație golurilor semnate în special de Salinas (22-21). Pentru Steaua a venit însă o nouă eliminare, primită de Georgescu de data aceasta, iar CSM-ului a închis conturile în momentele următoare, după trei goluri consecutive marcate de Constantinescu (25-21). Până la final, Pîrîianu și Salinas au mai punctat pentru Steaua, insuficient însă pentru ca echipa lor să plece neînvinsă din Giulești.

CSM București-CSA Steaua Alexandrion București 25-23 (13-10)
CSM București: Constantinescu 8 goluri (6 din 7m), Novanc 4, Marijanac 3 (1 din 7m), Milosevic 2, Simovic 2, Pătru 1, Negru 1, Kostadinovic 1, Stamate 1, Capotă 1, Rotaru 1
CSA Steaua Alexandrion București: Salinas 9 goluri (3 din 7m), Georgescu 5, Pîrîianu 3, Szoke 2, Juverdianu 2, Rudovic 1, Vancea 1
Aruncări de la 7m: 9/7, respectiv 4/3
Eliminări: Constantinescu, Stamate, Rotaru, Novanc, Marijanac, respectiv Georgescu (2), Nistor, Rudovic, Arsene, Corzo, Pîrîianu