CSM Ploiești încheie anul cu un succes categoric

0
698

Deși trec printr-o perioadă agitată, fetele de la CSM Ploiești s-au mobilizat la ultimul meci al anului și s-au impus categoric, scor 37-25 (18-12), în fața lui HC Alba Sebeș. Prahovencele termină la șapte puncte de podium prima parte a clasamentului.

N-a fost loc de încă o surpriză la Ploiești, așa cum s-a întâmplat în partida cu Slobozia, deși începutul partidei a aparținut clar oaspetelor. Alba Sebeș a condus cu 5-1 după doar cinci minute, însă lucrurile au intrat rapid în normal. S-a făcut 8-8 peste alte zece minute după un gol al lui Tudor, iar în minutul 26 Bozovic a adus CSM-ul prima oară în avantaj: 12-11. Din acel moment oaspetele au cedat complet, iar echipa lui Neven Hrupec s-a distrat până la final, terminând partida la +12, 37-25. CSM Ploiești încheie prima parte a campionatului cu 20 de puncte, șapte mai puțin decât locul trei, în timp ce Alba Sebeș pare condamnată la retrogradare.

CSM Ploiești-HC Alba Sebeș 37-25 (18-12)
CSM Ploiești: Tatalovic, Ifrim (portari), Tudor 7 goluri, Chiricuță 7, Farcău 6, Bozovic 4, Vasilescu 2, Shutska 2, Dmitrovic 2, Gavrilă 1, Preda 1, Boștină 1, Sheiko, Mitrescu, Carașol
HC Alba Sebeș: Vișan, Curmenț (portari), Predoi 6 goluri, Ciolan 5, Safta 3, Pătuleanu 3, Dobromir 3, Bogdan 2, I. Andrei 1, O. Andrei 1, Șorodoc, Hoha, Rusu
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 5/4
Eliminări: Gavrilă, Shutska, Boștină, respectiv Pătuleanu, Dobromir (2)