CSM Focșani, aproape de o remiză cu Dinamo! Steaua a învins pe Turda, Constanța, CSM București și Minaur au maxim de puncte după meciurile de azi! Victorii pentru Poli, Făgăraș și Bacău

0
507

A fost o zi intensă în Liga Zimbrilor, iar patru formații au maxim de puncte, Minaur Baia Mare, HC Dobrogea Sud Constanța, Dinamo București și CSM București.

CSM Bacău a trecut de Dunărea Călărași în primul meci al zilei, 32-26, după un meci pe care moldovenii l-au controlat în totalitate. Băcăuanii au condus și la nouă goluri, iar Nikola Crnoglavac și-a trecut numele pe lista marcatorilor de 12 ori în această dispută.

Minaur Baia Mare și HC Buzău au oferit un meci aprig disputat, pe care băimărenii și l-au trecut în cont, 25-23. Echipa lui Pero Milosevic a condus însă la cinci goluri în prima repriză, iar acest aspect i s-a datorat în mare măsură lui Mohsen Babasafari, care a închis realmente poarta buzoienilor. Băimărenii au revenit în partea a doua, iar finalul meciului a fost unul încins, în care s-a mers cap la cap. A venit rândul lui Ionuț Ciobanu să iasă la rampă, a apărat o aruncare de la șapte metri a lui Leo Renaud, apoi si aruncarea lui Allahkaram Esteki, iar Edmilson Araujo a marcat de două ori consecutiv și a dus scorul la 25-23.

CSA Steaua București a învins pe Potaissa Turda, 28-27, după un meci foarte bun pe care l-a făcut, în comparație cu disputa de ieri. Alexandru Bucătaru a fost inspirat între buturile steliste, Andrei Mihalcea a marcat de 13 ori, iar bucureștenii aveau cinci goluri pe final. Situația s-a echilibrat pe final, ardelenii au ajuns la -1, însă n-au avut timp pentru a scoate un punct din această dispută.

Dinamo a obținut o victorie la limită cu CSM Focșani, însă au avut emoții mari pe final de întâlnire. „Câinii” au condus cu 20-14, dar focșănenii au reușit să egaleze în ultimul minut al întâlnirii, după un gol al lui Vali Pătru. Dinamo a fost salvată de golul marcat de Octavian Bizău, dar și de parada lui Saied Heidarirad la aruncarea lui Roman Markishin din ultima secundă.

Emoții a avut și CSM București, care deși a condus cu 23-17 în minutul 52, Reșița putea scoate o remiză pe final. A fost 24-23, după un meci care părea să curgă clar în favoarea lui CSM, mai ales după ce Răzvan Szopka a primit cartonașul roșu, după un contact cu Alex Tărîță, aflat pe contraatac. Raul Campos a fost principalul om al lui Eliodor Voica, cu 10 goluri marcate.

CSU Suceava a confirmat evoluția bună de ieri cu Steaua, chiar dacă a pierdut astăzi cu CSM Făgăraș. Elevii lui Adi Chiruț au condus o bună perioadă din meci, au avut 18-15 în minutul 40, însă brașovenii au reușit să întoarcă soarta meciului. La fel ca și ieri, Csog Vencel a fost cel mai bun marcator al lui Făgăraș, cu 8 goluri.

HC Dobrogea Sud Constanța și Poli Timișoara au obținut cele mai categorice victorii ale zilei. Constanța a trecut de CSM Botoșani cu 30-17, după ce a condus cu 10-0 în debut, în timp ce Poli a trecut de CSM Vaslui cu 33-22.