CSM Făgăraș învinge liderul campionatului! Călărași continuă șirul rezultatelor pozitive, Steaua, Turda și Focșani se impun în deplasare

0
1936

Prima etapă din 2019 a adus și o primă surpriză majoră. CSM București a pierdut la Făgăraș, 24-29, însă rămâne pe prima poziție a clasamentului. Tot miercuri, Călărași a câștigat cel mai echilibrat duel al zilei, 32-31 la Baia Mare, iar Steaua, Turda și Focșani au câștigat în deplasare, conform calculelor hârtiei. Marți, în primul meci al etapei, Constanța a trecut de Buzău, 30-22, în ceea ce a însemnat revenirea lui Ibrahima Diaw în România.

Constanța a câștigat primul meci din retur, 30-22, în fața lui HC Buzău. A fost meciul care a marcat revenirea lui Ibrahima Diaw în România, francezul de 39 de ani reușind inclusiv trei goluri pentru echipa oaspete.

Surpriza etapei vine de la Făgăraș, unde echipa lui Adi Petrea a învins pe CSM București, liderul campionatului, 29-24. Gazdele au pus stăpânire pe joc începând cu minutul 22, terminând prima repriză cu un parțial de 6-0. A fost 17-12 la pauză, o diferență ce a crescut până la +7 la reluare, 23-16 și 24-17. Nicu Ungureanu a fost omul meciului, cu 9 goluri marcate.

Dunărea Călărași își continuă parcursul foarte bun din acest sezon și în 2019. Băieții lui Sergei Bebeshko au învins la Baia Mare, 32-31, însă gazdele nu s-au putut baza pe mai mulți jucători, din motive medicale. Meciul s-a decis în minutele de final, în care Vlad Rusu a apărat o aruncare de la șapte metri executată de Andrei Popescu, pentru ca apoi să apere și o aruncare a lui Alexandru Csepreghi.

Steaua s-a impus la Bacău, 30-26, după un meci în care sârbul Stefan Vujic a marcat de 10 ori. Vicecampioana a început greoi meciul, însă și-a revenit până la încheierea primei reprize și s-a desprins la 27-20 cu 12 minute înainte de final. Vicecampioana a fost la primul meci intern fără Tudor Stănescu, operat în cursul zilei de marți la ligamente.

Turda a câștigat pentru a cincea oară consecutiv la Suceava, și de data aceasta la limită, scor 22-21. În primul meci din 2019, Turda a condus cu 20-16 și 21-18, însă a avut emoții în final, când Lakovic a înscris pentru 21-20. Ghiță a semnat golul decisiv în minutul 59, iar Adrian Tîrzioru a stabilit scorul final, 22-21.

CSM Focșani a avut emoții la Cluj, unde „lanterna” a condus cu 12-9 la pauză și 15-12 în minutul 40, însă până la final a mai marcat de doar patru ori. Focșani a egalat prin Hagiu în minutul 44 și tot el a fost cel care a contribuit la desprinderea oaspeților pe tabelă, cu trei goluri marcate consecutiv. Victoria s-a conturat în ultimele zece minute, în care focșănenii au marcat de șase ori și au primit unul singur.

Etapa se încheie astăzi, cu partida de la Timișoara, dintre Poli și Dinamo. Rezultatele etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: