csmb bucurie la brasovCSM București a făcut un pas mare către finala Ligii Naționale, câștigând la Brașov, scor 28-26, după aruncările de la șapte metri. Corona a avut însă meciul în mână, conducând cu 24-22 în ultimul minut de joc, însă CSM-ul a reușit o revenire miraculoasă.

Bucureștencele s-au aflat în control timp de 35 de minute, timp în care au avut chiar și cinci goluri avantaj pe tabelă. Din acel moment însă Corona a început să joace din ce în ce mai bine și au întors rezultatul meciului, însă au risipit un avantaj de două goluri în ultimul minut de joc. La aruncările de la șapte metri, Pessoa a apărat aruncările lui Pricopi și Briscan și CSM-ul a câștigat astfel prima partidă a seriei.

Corona Brașov-CSM București 26-28 (9-14, 24-24) – după aruncările de la șapte metri
Corona Brașov: Chiper 8 goluri, Zamfir 5, Hotea 3, Briscan 3, Brădeanu 2, Tudor 1, Pricopi 1, Apetrei 1
CSM București: Martin 5 goluri, Rodrigues 4, Torstensson 4, Cavaleiro 4, Da Silva 3, Glibko 1, Curea 1, Vetkova 1, Manea 1
Au transformat la aruncările de la șapte metri: Brădeanu, Apetrei, respectiv Torstensson, Rodrigues, Glibko, Vărzaru
Au ratat la aruncările de la șapte metri: Pricopi, Briscan, respectiv Martin