csmb-sebes 15-16CSM București a trecut firesc de HC Alba Sebeș în runda a doua a Ligii Naționale, scor 36-25 (19-13), și se înstalează deja pe prima poziție a clasamentului, la golaveraj. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Alexandra Andrei, care a înscris de opt ori.

Nou-promovata a rezistat însă 20 de minute pe terenul campioanei, după care cedat treptat și până la pauză diferența a ajuns să fie de șase goluri (19-13). La reluare, jocul a curs într-o singură direcție, CSM-ul desprinzându-se și la 12 goluri pe tabelă (29-17, 30-18, 31-19, 32-20 și 35-23), iar cea care a stabilit scorul final a fost Cristina Vărzaru: 36-25. O victorie facilă pentru gazde, care întâlnesc în etapa următoare și a treia nou-promovată în Liga Națională, Rapid București, în deplasare.

CSM București-HC Alba Sebeș 36-25 (19-13)
CSM București: Iordache (portar), Gullden 6 goluri, Martin 6, Fisker 6, Manea 4, Jorgensen 3, Vărzaru 3, Bazaliu 3, Vetkova 2, Fachinello 2, Brădeanu 1, Nicula 1, Da Silva
HC Alba Sebeș: Vișan, Curmenț (portari), A. Andrei 8 goluri, Rusu 7, Pătuleanu 3, Ivan 3, Ciolan 2, Șorodoc 2, Safta, I. Andrei, Mitrache, Dobromir, Hoha, Predoi, Șunea
Aruncări de la 7m: 10/8, respectiv 6/4
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă foto: csmbucuresti.ro