csmb-sebes 15-16Duelul bucureștean al Ligii Naționale a fost tranșat fără emoții de campioană. CSM București a învins în deplasare pe Rapid București, 36-18, într-o partidă în care Alina Iordache a apărat nu mai puțin de șapte aruncări de la șapte metri !

Rapidul a rezistat în acest meci puțin mai mult de jumătate din prima repriză, după care CSM București a ridicat nivelul jocului și, ajutată și de paradele Alinei Iordache, s-a desprins la opt goluri până la pauză. Recitalul portarului campioanei a continuat și în actul secund, care a terminat partida cu șapte parade la aruncările de la șapte metri ale rapidistelor, astfel că scorul a căpătat proporții. În final, CSM-ul s-a impus cu 36-18, un succes concludent înaintea primului meci tare din campionat, împotriva Brăilei.

Rapid București-CSM București 18-36 (11-19)
Rapid București: Simion, Arghir (portari), Trifan 6 goluri (5 din 7m), Dobrin 4, Moroianu 3 (toate din 7m), Binescu 2, Doica 1, Nicolae 1, Zaremba 1, Gheorghe, Chirigiu, Bodîrlău, Geană
CSM București: Iordache, Pessoa (portari), Gullden 6 goluri (3 din 7m), Manea 6, Brădeanu 5, Martin 4, Curea 3, Da Silva 3, Fachinello 3, Jorgensen 2, Vărzaru 2, Vetkova 1, Fisker 1, Bazaliu, Nan
Aruncări de la 7m: 16/8, respectiv 3/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.