CSM București, succes fără probleme pe teren propriu

0
512

deva-csmb 14-15CSM București rămâne singura echipă cu victorii pe linie în returul Ligii Naționale la handbal feminin. Echipa din capitală a trecut de HCM Rm. Vâlcea, 34-21, la cinci zile distanță de la succesul din Cupa României.

La fel ca și în meciul de Cupă, CSM București s-a desprins decisiv în partea a doua a meciului. De data aceasta, vâlcencelele au stat aproape de mai valoroasa adversară până în minutul 45, când CSM-ul a început să apese pe accelerație și să rezolve soarta celor trei puncte. De la 20-17, echipa lui Mette Klit și Adi Vasile a înscris de șase ori consecutiv, iar până la final diferența a ajuns să fie de 13 goluri. 34-21 după cele 60 de minute și echipa din capitală trece pe primul loc, până la ora partidei dintre HCM Baia Mare și HC Zalău.

CSM București-HCM Rm. Vâlcea 34-21 (12-9)
CSM București: Iordache, Pessoa (portari), Tortensson 7 goluri, Rodrigues 4, Vetkova 4, Manea 4, Fachinello 3, Vizitiu 3, Da Silva 2, Vărzaru 2, Bazaliu 2, Martin 1, Glibko 1, Nicula 1, Curea, Tivadar
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean (portari), Ilina 6 goluri, Luca 4, Vădineanu 4, Semedo 3, Andrei 3, Adespii Molnar 1, Craiu, Predoi, Stoica
Aruncări de la 7m: 3/3, respectiv 4/2
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.