CSM București și-a asigurat poziția a doua în clasament în urma succesului categoric din partida cu Potaissa Turda

0
1011

Potaissa Turda a fost o pradă ușoară la București, în condițiile în care două piese importante, Răzvan Pavel și Radu Lazăr, au lipsit. CSM-ul s-a impus cu 38-29 și nu mai poate pierde poziția a doua la finalul sezonului regulat.

Meciul dintre CSM București și Potaissa Turda a curs într-o singură direcție, ardelenii rezistând ceva mai bine de 20 de minute doar. Fără soluții pe bancă, echipa din Ardeal a cedat în fața unei echipe superioare din toate punctele de vedere, iar soarta meciului se scrisese încă de la pauză. A fost 18-11 pentru elevii lui Sundovski după primele 30 de minute, pentru ca în partea a doua diferența să crească. S-a ajuns până la zece goluri, 33-23, după reușita lui Milosevic, iar tabela a rămas fixată la 38-29 în cele din urmă.

Cu acest succes, vicecampioana nu mai poate pierde poziția a doua în clasament, în timp ce Potaissa Turda va termina pe locul șase sezonul regulat.