CSM București se menține în fotoliul de lider, Marjanovic aduce un punct Timișoarei în ultima secundă! Dinamo urcă pe locul al doilea, iar Minaur se impiedică la Făgăraș. Adi Petrea se desparte de Călărași cu o victorie

0
2462

A fost o etapă interesantă în Liga Zimbrilor, în urma căreia CSM București rămâne liderul campionatului cu un avans de trei puncte. S-a schimbat însă echipa de pe locul 2, care este Dinamo în acest moment, după victoria de la Focșani.

Cel mai interesant meci al rundei a avut însă loc în această dimineață la Timișoara, unde Poli și Steaua au remizat, scor 23-23, după ce Filip Marjanovic a egalat în ultima secundă, transformând o aruncare de la șapte metri. Krsto Milosevic și Alin Șania au urmărit finalul din tribune, după ce au primit cartonașe roșii. Milosevic l-a faultat pe Orbovic pe contraatac, iar aruncarea de șapte metri acordată a fost executată de Șania, care l-a lovit pe Babasafari în față.

CSM București a înregistrat cel mai categoric succes al sezonului, 35-24 cu Potaissa Turda, în poate cel mai bun meci al băieților lui Paulo Pereira de până acum. Meciul s-a rupt în primele zece minute din partea a doua, pe care gazdele le-au câștigat cu un parțial de 8-1.

Dinamo s-a impus clar la Focșani, 34-25, și urcă pe poziția a doua a clasamentului, într-un meci în care Nicu Negru a confirmat forma bună pe care o traversează în acest start de sezon. Extrema venită de la CSM București a înscris de 12 ori pentru Dinamo, fiind cel mai bun marcator al disputei, și a ajuns la 36 de reușite în campionat.

Constanța s-a impus fără probleme la Suceava, scor 35-24, surprinzător prin proporțiile scorului. Echipa de pe litoral își continuă forma bună din ultima perioadă, a ajuns la cinci victorii consecutive în toate competițiile și a urcat pe poziția a treia a clasamentului.

La primul meci fără Liviu Andrieș pe banca tehnică, CSM Făgăraș a remizat cu Minaur Baia Mare, după ce a avut 12-6 în prima repriză și 20-15 în minutul 45. Băimărenii au scos un punct, Csepreghi transformând două aruncări de la șapte metri în final, ultima chiar în ultima secundă. Mai trebuie menționat și cartonașul roșu primit de Popia în secundele de final, care va rata astfel partida cu Constanța de săptămâna viitoare.

CSM Bacău a câștigat trei puncte importante, 30-25 cu Buzău, pe teren propriu. Elevii lui Eden Hairi bifează al doilea succes stagional, dar primul pe teren propriu, după ce în prima etapă câștigase la ”U” Cluj.

Dunărea Călărași a bifat cel mai clar succes din acest sezon la Cluj, 28-42, în ultima partidă a lui Adi Petrea pe banca tehnică. Dunărea Călărași va fi preluată de fostul antrenor al lui Meshkov Brest, Sergej Bebeshko.

Rezultatele etapei a șaptea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: