CSM București se impune la Craiova

0
3509

CSM București rămâne la trei puncte în urma lui SCM Râmnicu Vâlcea după ce a câștigat marți seară la Craiova, scor 28-22 (15-10).

Campioanele au trecut cu bine peste deplasarea din Bănie, acolo unde pierduseră în sezonul trecut. Într-un meci cu două echipe din care au lipsit cele mai bune jucătoare, accidentate, CSM București a condus în permanență, iar victoria nu a fost pusă în pericol în niciun moment.

Cu Jelena Grubisic extrem de inspirată pe început de meci, fetele lui Dragan Djukic au marcat goluri ușoare în debutul partidei, s-au desprins la 5-2 și 7-3, iar până la final doar puține au fost momentele în care gazdele au creat probleme. S-a făcut 7-6 în minutul 18, însă avea să fie ultimul moment echilibrat al întâlnirii. CSMB s-a distanțat din nou, a avut 15-10 la pauză, pentru ca diferența să ajungă la +7 în minutul 43, în condițiile în care și Paula Ungureanu și-a pus amprenta asupra disputei, reușind să apere trei aruncări de la șapte metri. S-a terminat 28-22, într-un meci în care Andrea Lekic și Barbara Lazovic au marcat de câte cinci ori, fiind cele mai bune marcatoare ale CSM-ului.

Rezultatele etapei a XII-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: