CSM București s-a impus la Brașov, victorii fără probleme pentru Brăila, Rapid, Vâlcea, Steaua, Dinamo și Timișoara. Slobozia învinge Constanța după aruncările de la șapte metri

0
871

CSM București a câștigat una din cele mai interesante partide ale 16-imilor Cupei României la handbal feminin, 28-24 la Brașov, pe terenul Coronei. Tot în această fază a competiției, Brăila și Vâlcea au mers la pas în optimi, la fel ca și alte patru divizionare secunde. Cel mai palpitant meci de până acum a avut loc la Slobozia, unde echipa lui Gheorghe Covaciu a învins pe Constanța cu 31-30 după aruncările de la șapte metri.

Rezultatele înregistrate până acum în 16-imile Cupei României:

Știința Bacău-HC Zalău 32-36 (12-18)
Știința Bacău: Uricaru (portar), Faig 7 goluri, Croitoru 7, Iștoc 6, Manoilă 6, Tală 2, Grigoriu 2, Verșescu 1, Pădurariu 1, Ciobanu, Onofrei
HC Zalău: Kelemen, Sabău (portari), Mihalcea 6 goluri, Mihart 5, Nichitean 4, Corban 4, Abed-Kader 4, Popescu 4, Berbece 3, Lazea 2, Prycop 2, Severin 1, Nica 1, Panici, Irimia, Szolosi
Aruncări de la 7m: 12/9, respectiv 7/4
Eliminări: Iștoc (3), Verșescu, Croitoru, respectiv Nichitean,Severin, Berbece, Prycop, Popescu

Dacia Mioveni-Gloria Bistrița 15-27 (8-12)
Dacia Mioveni: Mititelu, Diaconu, Dumitrache (portari), Vacariu 5 goluri, Prelevic 4, Dumitrașcu 3, Nițu 2, Șerban 1, Toader, Onicaș, Ganea, Pîrvulescu, Veșcă, Deaconu
Gloria Bistrița: Măzăreanu, Sîntămărean, Inculeț (portari), Rodriguez 5 goluri, Szabo 4, Giurgiucă 4, Zăgrean 3, Dincă 2, Paraschiv 2, Pristăvița 2, Bărbos 2, Garcia 2, Todor 1, Bloj, Rațiu, Tetean
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 4/4
Eliminări: Toader, Onicaș, respectiv Zăgrean

Știința București-”U” Cluj 25-31 (10-20)
Știința București: Simion, Bălan, Moroianu (portari), Ruje 7 goluri, Bucă 6, Grigoraș 5, Ilie 4, Radu 1, Drăgan 1, Bîță 1, Moisin, Badea, Popescu, Pîrvu, Dumitrache, Herciu
”U” Cluj: Prodan, Țăgean (portari), Ani-Senocico 6 goluri, Lazăr 5, Dindiligan 4, Petruș 4, Corkovic 4, Boian 3, Moroianu 3, Vălean 1, Stoklosa 1, Pică
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 6/6
Eliminări: Grigoraș (2), respectiv Vălean (2), Stoklosa

Corona Brașov-CSM București 24-28 (12-15)
CSU Timișoara-LPS Târgu Jiu 40-28 (21-14)

CSU Oradea-HC Dunărea Brăila 14-44 (7-24)

Rapid București-CSU Reșița 39-27 (18-11)
Rapid București: Nanu, Ciaușescu (portari), Trifan 6 goluri, Carabulea 6, Popa 5, Ilie 4, Bazon 3, Trăilă 3, Horvath 3, State 2, Timofte 2, Abbara 1, Jipa 1, Brătulescu 1, Coman 1, Agape 1
CSU Reșița: Popescu, Ioța, Roman (portari), Șerban 13 goluri, Ion 5, Bledea 4, Voina 1, Cristea 1, Vezențan 1, Baldovin 1, Șiman 1, Ibănișteanu, Vlădășel, Dalea, Dumitrescu
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 8/8
Eliminări: Bazon, Abbara, Brătulescu, State, Ilie, Coman, Popa, respectiv Cristea, Vezențan, Șerban

CSU Târgoviște-HC Dinamo București 21-31 (11-14)
CSU Târgoviște: Șerban, Stan (portari), Liță 7 goluri, Lipoască 6, Buzățoaia 4, Manea 3, Marinică 1, Ion, Ilie, Drăguț, Micu, Agapie, Rădoi, Preda, Ilea
Dinamo București: Vălean, Ghenovici, Agiu, Grosu (portari), Birton 8 goluri, Crețu 4, Predoi 4, Udrea 4, Manole 4, Mihai 3, Timovski 2, Verde 1, Brasov 1, Gîjulete, Tîncu
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 5/3
Eliminări: Marinică, Manea, respectiv Predoi, Manole

HCF Piatra Neamț-SCM Râmnicu Vâlcea 21-37 (9-17)
HCF Piatra Neamț: Fârțescu, Munteanu (portari), Oancea 7 goluri, Dâdă 3, Dorneanu 3, Creangă 3, Roșca 2, Miron 2, Ababei 1, Popa, Rusu, Hrîțcu, Apopei
SCM Râmnicu Vâlcea: Ciucă, Dumanska, Blazek (portari), Gavrilă 9 goluri, Popa 4, Craiu 4, Glibko 4, Badea 4, Stamin 4, Bălăceanu 3, Pricopi 3, Petrovic 2, Băcăoanu, Lopez, Florica, Khouildi
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 6/4
Eliminări: Dorneanu (2), respectiv Florica, Khouildi (2), Pricopi

AHCM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța 31-30 (13-14, 26-26) – după aruncările de la șapte metri
AHCM Unirea Slobozia: Savko, Polocoșer, Aron (portari), Georgescu 8 goluri, Obedeanu 6, Toma 3, Filip 2, Ivan 2, Jlezi 2, Sava 2, Vârtic 1, Marchidanu, Nicolae, Naumenko
CSU Neptun Constanța: Nedelcu, Marchidan (portari), Moldoveanu 11 goluri, Oprică 7, Pintilie 4, Mada 3, Ciucanu 1, Bostan, Stăncescu, Stănciulescu, Căldare, Bari, Condurache, Szabo, Rebeca
La aruncările de la șapte metri au transformat Georgescu (2), Vârtic, Obedeanu și Toma, respectiv Pintilie, Stănciulescu, Ciucanu și Oprică. Au ratat Filip, respectiv Moldoveanu și Oprică
Aruncări de la 7m: 8/5, respectiv 5/3
Eliminări: Ivan, Jlezi, Naumenko, respectiv Pintilie

CSA Steaua București-ACS Școala 181 SSP București 30-21 (13-14)
CSA Steaua București: Pășălan, Dică (portari), Zamfira 11 goluri, Ciobanu 8, Vicențiu 4, Gheorghe 3, Drăghici 2, Breciugă 1, Necula 1, Mălăncuș, Stancu, Radu, Nicolau
ACS Școala 181 SSP București: Ivașcu (portar), Milea 6 goluri, Vîrvoreanu 5, Moroianu 3, Purcaru 3, Roșu 2, Petre 2, Dobrinescu, Lăpădatu, Pencea, Neacșu, Reinhardt, Stan
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 5/4
Eliminări: Mălăncuș, Vicențiu, Drăghici, Zamfira, Necula, respectiv Petre

Programul partidelor rămase de disputat:
Duminică, 17 februarie, ora 17:00 – CSM Târgu Mureș-HC Activ Plopeni
Duminică, 17 februarie, ora 17:00 – ACS Crișul Chișineu Criș-FC Argeș
Duminică, 17 februarie, ora 17:30 – CSM Galați-Minaur Baia Mare (TVR 1)
Luni, 18 februarie, ora 18:00 – Măgura Cisnădie-SCM Craiova (TVR HD)
Luni, 18 februarie, ora 18:00 – CSM Slatina-SCM Gloria Buzău

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY