CSM București rămâne invincibilă în duelurile cu Vaslui

0
872

CSM București a înregistrat cea de a 13-a victorie a sezonului, 33-28 cu HC Vaslui. Bucureștenii au bifat astfel a treia victorie consecutivă în duelurile cu moldovenii și rămân totodată neînvinși în fața acestora.

Șansele Vasluiului la un loc în play-off depindeau în mare măsură de acest meci. Echipa lui Sandu Iacob avea nevoie de victorie în această seară pentru a rămâne în cursa pentru locul opt, dar nu a putut ține pasul pe întreaga perioadă a meciului cu CSM București.

Oaspeții au făcut un joc foarte bun ceva mai bine de 20 de minute, dar au plătit în cele din urmă tribut lipsei experienței. Vasluiul s-a aflat în avantaj până pe finalul primei reprize, au condus și la trei goluri pe tabelă, 13-10, însă paradele lui Iancu au readus CSM-ul în meci. Până la pauză, gazdele au intrat în avantaj, după un gol al lui Milosevic (15-14) și tot acesta a stabilit scorul pauzei: 17-15.

În partea a doua, moldovenii s-au apropiat de patru ori la un singur gol de adversari, ultima oară în minutul 39, însă de fiecare dată CSM București a replicat și n-a cedat presiunii. De la 21-20 s-a făcut 24-20, după ce Iancu nu a primit gol timp de șapte minute, iar până la final echipa lui Sundovski s-a desprins și la șase goluri, profitând de o cădere în joc adversarilor. Disputa s-a încheiat cu scorul de 33-28 și punctele rămân astfel în capitală.

În etapa următoare, CSM București se deplasează la Galați, în timp ce HC Vaslui are un alt meci dificil, împotriva Stelei, pe teren propriu.