CSM București, prima echipă calificată în Final Four-ul Cupei României

0
418

oana manea csmbFinal Four-ul Cupei României are o primă participantă, pe CSM București. Echipa din capitală a trecut în sferturi de HCM Rm. Vâlcea, 32-26, după ce la pauză scorul era egal, 16-16.

Vâlcea a rezistat în meciul din Cupă timp de 37 de minute, după care CSM-ul s-a desprins treptat și s-a impus în cele din urmă. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 16-16, deși pe parcursul primelor 30 de minute oaspetele au condus cu 8-4, 9-5 și 11-7. Vâlcea a revenit și a egalat la 15 pentru prima oară, în minutul 27, după golul lui Ilina, și echilibrul a persistat încă zece minute din acel moment.

De la 18-18, bucureștencele au punctat de cinci ori consecutiv și au încheiat conturile cu echipa lui Dumitru Muși, iar în minutul 53 Da Silva a stabilit cea mai mare diferență a meciului, de nouă goluri, 30-21. La final CSM-ul s-a impus cu 32-26 și merge în Final Four, iar cele două formații se vor întâlni din nou și în week-end, la București, în Liga Națională.

HCM Rm. Vâlcea-CSM București 26-32 (16-16)
HCM Rm. Vâlcea: Luca 6 goluri (1 din 7m), Ilina 6, Vădineanu 5, Stoica 2, Bădiță 2, Andrei 2, Semedo 1, Adespii 1, Stoicănescu 1
CSM București: Vărzaru 7 goluri, Cavaleiro 5, Rodrigues 4 (1 din 7m), Vetkova 3, Martin 2, Manea 2, Curea 2, Bazaliu 2, Tivadar 2, Vizitiu 1, Torstensson 1, Da Silva 1
Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 2/1
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.