csmb-energia 15-16 sasaVicecampioana României și-a păstrat avantajul obținut în tur în Sala „Polivalentă” din capitală și a reușit calificarea în turul al treilea al Cupei EHF, acolo unde o aștepta Dinamo. CSM București a pierdut returul cu Bregenz, 22-23 și merge mai departe cu scorul general de 50-47.

N-a fost o misiune deloc simplă pentru bucureșteni. Austriecii au anulat avantajul reprezentantei noastre încă din minutul 11, când Warvne, cel mai bun marcator al partidei, a înscris pentru 6-2. Până la pauză Bregenz a atins borna de patru lungimi de încă patru ori, ultima oară la 12-8, înainte ca Stamate să semneze ultimul gol al reprizei: 12-9. În partea a doua elevii lui Sundovski au redus diferența destul de rapid și s-au menținut la două goluri în urma adversarilor în permanență. Warvne a încercat să-și ducă echipa către calificare pe final, dar de fiecare dată vicecampionii au replicat prin Negru. S-a terminat 23-22, o înfrângere dulce pentru CSM București, care obține biletele pentru turul al treilea al Cupei EHF.

Bregenz Handball-CSM București 23-22 (12-9)
Bregenz Handball: Aleksic, Hausle, Suppanschitz (portari), Warvne 8 goluri, Hansen 4, Wassel 4, Fruhstuck 3, Rauch 3, Esegovic 1, Beljanski, Burger, Gangl, Hedin, Klopcic, Obwexer, Schnabl
CSM București: Blazevic, Iancu, Persson (portari), Negru 7 goluri, Simovic 6, Stamate 3, Humet 2, Milosevic 1, Novanc 1, Pătru 1, Șomlea 1, Marijanac, Militaru, Rotaru, Stavrositu, Ungureanu
Aruncări de la 7m: 0/0, respectiv 3/2
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.