CSM București merge în grupele Cupei EHF la debutul în cupele europene

0
1003

Având un avantaj de șapte goluri după meciul tur, CSM București a reușit duminică seară calificarea în grupele Cupei EHF. Vicecampionii au remizat în Spania, 29-29 cu Frigorificos Morrazo, după ce au fost conduși pe întreaga durată a partidei.

CSM București a reușit să-și conserve avantajul din tur, de șapte goluri, și să meargă în grupele Cupei EHF. Bucureștenii însă au trăit periculos pe finalul primei reprize, când ibericii s-au desprins la 14-9 pe tabelă. Până la pauză CSM-ul a marcat de două ori și a terminat la trei lungimi în urma gazdelor, 11-14, iar diferența s-a menținut pe aproape întreaga reprizei a doua. Pe final elevii lui Sundovski au reușit să egaleze, ajutați de intervențiile lui Ionuț Iancu, și chiar au avut posesia la 29-29, irosită însă. De remarcat de asemenea forma bună arătată de trio-ul Milosevic-Marijanac-Humet, care a marcat 18 goluri.

Frigorificos Morrazo-CSM București 29-29 (14-11)
Frigorificos Morrazo: Salazar, Lamariano (portari), Garcia 10 goluri, R. Solino 6, Rosales 4, J. Solino 4, Muratovic 2, Simes 2, Cerqueira 1, Caseres, Castro, Da Costa, Eijo, Gomez, Krook, Pousada
CSM București: Iancu, Blazevic (portari), Humet 6 goluri, Marijanac 6, Milosevic 6, Novanc 5, Negru 2, Stamate 2, Simovic 1, Stavrositu 1, Constantinescu, Pătru, Răpciugă, Rotaru, Sîncelean, Ungureanu
Aruncări de la 7m: 10/6, respectiv 6/4
Eliminări: Rosales (2), Cerqueira, respectiv Humet (2), Marijanac, Milosevic, Novanc (2), Simovic (2), Stavrositu