talida tolnai csm bucurestiCSM București n-a avut emoții în a doua partidă din semifinale cu Corona Brașov. Bucureștencele au câștigat cu 27-20 și merg în finală după 2-0 la general, unde vor întâlni, așa cum era de așteptat la începutul sezonului, pe HCM Baia Mare.

CSM-ul a început în forță partida din Sala „Polivalentă”, a avut 4-0 după doar 6 minute și evenimentele duceau către o victorie la pas a gazdelor. Brașovencele și-au jucat însă șansa, au luptat pentru a reveni în meci și au egalat la 5, dar n-au putut ține pasul cu mai valoroasa advesară. Până la pauză, CSM București s-a desprins la trei goluri, 14-11, iar de la reluare bucureștencele au profitat de greșelile adversarelor și au obținut un avantaj liniștitor (22-14). S-a terminat în cele din urmă 27-20 și CSM-ul merge în finala mult așteptată cu HCM Baia Mare.

CSM București-Corona Brașov 27-20 (14-11)
CSM București: Torstensson 6 goluri (2 din 7m), Manea 3, Cavaleiro 3, Rodrigues 3, Glibko 3, Martin 3 (toate din 7m), Vărzaru 2, Vetkova 2, Da Silva 1, Curea 1
Corona Brașov: Zamfir 7 goluri (1 din 7m), Pricopi 5 (1 din 7m), Chiper 2, Hotea 2, Briscan 2, Tudor 1, Cîrstea 1
Aruncări de la 7m: 7/5, respectiv 4/2
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 1 x 2 min.