CSM București merge cu emoții în Final Four! CSM Roman s-a calificat și ea la turneul final

2
1999

CSM București și CSM Roman se alătură Brăilei în Final Four-ul Cupei României la handbal feminin, după victoriile de miercuri seară din sferturi. Deținătoarea trofeului a avut însă emoții în a trece de Zalău, pe care a învins-o cu 29-27.

Bucureștencele au fost nevoite să revină de la -4 pe tabelă și au preluat conducerea abia în ultimul sfert de oră în fața echipei antrenate de Gheorghe Tadici. Fără să strălucească, echipa antrenată de Mette Klit s-a impus cu 29-27 și merge în Final Four, acolo unde va evolua și CSM Roman. Romașcancele au trecut de Danubius Galați cu 25-19 (16-13), într-o partidă pe care au controlat-o începând cu minutul 15.

Joi se va stabili ultima calificată în Final Four, în urma partidei de la Brașov, dintre Corona și HCM Râmnicu Vâlcea.

CSM București-HC Zalău 29-27 (16-13)
CSM București: Ungureanu, Grubisic (portari), Gullden 6 goluri, Neagu 4, Kurtovic 4, Frafjord 2, Curea 2, Jacobsen 2, Manea 2, Niombla 2, Hagman 2, Udriștioiu 1, Jorgensen 1, Mehmedovic 1, Ayglon Saurina, Bazaliu
HC Zalău: Vișan 1 gol (portar), Tămaș 7, Panici 5, Rob 5, Dragut 3, Abed-Kader 2, Trif 1, Irimia 1, Constantinescu 1, Ciolan 1, Nica
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 5/4
Eliminări: Ayglon-Saurina, Manea, respectiv Tămaș, Irimia, Constantinescu
Cartonaș roșu: Mehmedovic

CSM Roman-CSU Danubius Galați 25-19 (16-13)
CSM Roman: Tymoshenkova, Polocoșer, Petrescu (portari), Iovănescu 7 goluri, Iuganu 4, Toskovic 4, Simion 4, De Sousa 4, Ferfolja 2, Vartic, Cîlici, Stănciulescu, Chitacu, Stoleru, Dinu, Polocoșer
CSU Danubius Galați: Șerban, Anghel, Caragea (portari), Jovanovska 7 goluri, Livrinikj 5, Beleska 4, Șelever 1, Safta 1, Bokaric 1, Marcu, Clisu, Balaban, Sheiko, Mihart, Taivan, Artean
Aruncări de la 7m: 2/0, respectiv 4/4
Eliminări: Ferfolja, Toskovic, De Sousa (2), respectiv Taivan, Jovanovska, Livrinikj (2), Bokaric