csm bucuresti 14-15 echipaCSM București este la un meci distanță de calificarea în finala campionatului, după 29-27 la Turda, pe terenul formației care trecuse de câștigătoarea sezonului regulat în sferturi.

Fără Stavrositu și Simovic, CSM București a controlat aproape în totalitate meciul de la Turda. Gazdele au făcut o primă repriză modestă, ratând mult în fața lui Blazevic, care și-a demonstrat încă o dată clasa. De la 3-2, CSM-ul a punctat de cinci ori consecutiv și s-a desprins la 7-3, iar până la pauză jocul a curs într-un singur sens. Șomlea a făcut ca diferența de pe tabelă să fie de șapte goluri, 14-7 și 15-8, pentru ca la pauză scorul să fie 17-11 în favoarea bucureștenilor.

La reluare, Turda a jucat mai bine și a putut astfel să se apropie pe tabelă. Varo a făcut minuni pentru Potaissa, care a egalat cu zece minute înainte de final și care a avut posibilitatea de a reveni în avantaj, însă aruncarea lui Adomnicăi a lovit doar bara. Kostadinovic și Rotaru au dus scorul la 25-23 în favoarea oaspeților, iar Turda n-a mai putut reveni încă o dată, deși cu un minut înainte de final a avut o dublă superioritate și posibilitatea de a se apropia la un gol, dar Iancu l-a blocat pe Ștef din situație de unu la unu. La final 29-27, iar CSM București este tot mai aproape de finala mult visată.

Potaissa Turda-CSM București 27-29 (11-17)
Potaissa Turda: Dediu 5 goluri, Adomnicăi 5, Marian 4 (3 din 7m), Cîmpan 4, Pavel 2, Savi 2, Cântec 2, Alisie 2, Lazăr 1
CSM București: Kostadinovic 5 goluri, Negru 5, Milosevic 4, Novanc 4, Șomlea 3, Marijanac 3, Wetterbrandt 2, Militaru 1, Rotaru 1, Ungureanu 1
Aruncări de la 7m: 5/3, respectiv 1/0
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.