CSM Bucureşti, la prima victorie în Cupa EHF

0
598

CSM București a învins formația spaniolă Helvetia Anaitasuna cu scorul de 27-24 (16-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin.

CSMB a obținut prima sa victorie în grupă și a părăsit ultima poziție.

Oaspeții au condus cu 2-0 (5), dar CSM a revenit și a punctat de trei ori la rând, 3-2 (9). CSMB s-a desprins pe tabela de marcaj după 6-6 (14), marcând patru goluri la rând, 10-6 (20). Pe finalul primei reprize diferența de pe tabelă a crescut la cinci goluri, 14-9 (28), scorul la pauză fiind de 16-11.

Echipa antrenată de Zvonko Sundovski și-a păstrat un avantaj de 4-5 goluri, însă oaspeții s-au apropiat la două goluri, 20-18 (44). CSMB s-a dus apoi la șase goluri, 25-19 (52), iar în cele din urmă a câștigat cu 27-24.

La CSM au jucat Andrei Nicușor Negru 7 goluri, Javier Humet Gaminde 5, Adrian Rotaru 4, Milos Kostadinovic 3, Naumce Mojsovski 3, Krsto Milosevic 2, Tiberiu Constantinescu 1, Sasa Marjanac 1, Iulian Stamate 1.

Pentru Helvetia Anaitasuna au înscris Juan Castro Alvarez 7 goluri, Ander Ugarte Cortes 6 goluri, Alvaro Gaston Fernandez 3, Alejandro Costoya Rodriguez 2, Bozidar Nadoveza 2, Miguel Goni Arraras 2, Alvaro Del Valle Navasa 1, Jorge Silva 1.

Au arbitrat bosniacii Amar Konjicanin și Dino Konjicanin, iar delegat EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

În alt meci, Chambery Handball a dispus de Ystads IF cu 27-26, în deplasare.
În clasament, Chambery Savoie Handball e lider, cu 9 puncte, urmat de Ystads IF, 5 p, CSM București, 4 p, Helvetia Anaitasuna, 2 p.

În ultima etapă, CSMB va juca în deplasare cu Chambery, pe 26 martie. Primele două clasate se califică în optimile de finală.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)