CSM București începe cu dreptul sfertul cu HCM Constanța

1
917

csmb-hcm 14-15 poRică Răducanu, porte bonheur-ul Giuleștiului, i-a purtat noroc și echipei Primăriei, CSM București. Sub privirile sale și ale jucătoarelor și staff-ului tehnic al echipei feminine, CSM a câștigat primul joc din playoff contra HCM Constanța, scor 31-29. Un meci pe muchie de cuțit, presărat cu multe greșeli de ambele părți, între două echipe apăsate de miza partidei.

CSM a forțat prima desprindere în min.14 (9-6), apoi Sundovski a cerut time-out, a schimbat așezarea echipei și Constanța a marcat șapte goluri consecutive: 9-13 (min. 23). Constănțenii s-ar fi putut distanța decisiv, dar au ratat mult și repriza s-a incheiat la egalitate 16-16.

După pauză, inspirația lui Bozo Rudic a înclinat balanța: l-a trimis în poartă pe tânărul Ionuț Iancu, fost jucător al centrului de excelență din Sighișoara, care s-a aflat şi în curtea echipei din Constanţa. Paradele acestuia și criza de idei din tabăra constănțenilor, vizibil mai obosiți, au rupt echilibrul pe final.

Urmează o pauză dictată de turneul naționalei de seniori, în Polonia, apoi cele două meciuri decisive, la Constanța, pe 6 și 7 mai.

CSM București-HCM Constanța 31-29 (16-16)
CSM București (antrenor: Bozo Rudic):
 Blazevic, Iancu (portari), Constantinescu 6 goluri (1 din 7m), Wetterbrandt 5, Milosevic 5, Negru 5, Marijanac 4 (2 din 7m), Stamate 3, Militaru 1, Novanc 1, Kostadinovic 1, Pătru, Stavrositu, Șomlea, Rotaru, Ungureanu.

HCM Constanța (antrenor: Zvonko Sundovski): Popescu, Stănescu (portari), Toma 11 goluri (5 din 7m), Cutura 7 (1 din 7m), Cristescu 4, Rakcevic 3, Vujadinovic 2, Humet 1, Buricea 1, Tucanu, Adzic, Baican.

Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 7/6.
Eliminări: Negru (2), Pătru, Stavrositu, respectiv Vujadinovic, Rakcevic, Cristescu, Buricea.
Arbitrii: Constantin Din şi Sorin Dinu.
Sursă text: sportsudest.ro