mario blazevic csmbDuelul dintre HCM Constanța și CSM București a avut nevoie de joc decisiv, iar bucureștenii au răsturnat calculele hârtiei și au reușit calificarea în semifinale. CSM-ul s-a impus cu 24-23 (12-12) și se va bate pentru un loc în finală cu Potaissa Turda.

Meciul decisiv de la Constanța a fost unul extrem de echilibrat, pe toată durata lui. CSM-ul a avut 4-2 în debut, fiind singurul moment din prima reperiză în care una din cele două formații a avut un avantaj mai mare de un gol. Primele 30 de minute s-au încheiat cu scorul de 12-12, în timp ce în a doua parte Marijanac a refăcut, la opt minute de la reluare, avantajul de două goluri în favoarea CSM-ului (14-16). Mai mult, Negru și-a desprins echipa la trei lungimi, dar meciul era departe de a fi jucat. HCM a egalat la 22 cu șase minute înainte de final, scor la care ambele formații au ratat câte două atacuri. Negru a înscris pentru 23-22, pe contraatac, iar Rakcevic a replicat, transformând cu șansă o aruncare de la șapte metri. La atacul următor, Kostadinovic a înscris pentru 24-23, pentru ca Blazevic să apere aruncarea lui Vujadinovic, astfel că bucureștenii merg în semifinale, unde vor întâlni pe Potaissa Turda.

HCM Constanța-CSM București 23-24 (12-12)
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Humet 8 goluri, Angelovski 4, Rakcevic 3 (2 din 7m), Buricea 3, Gal 2, Vujadinovic 2, Cutura 1 (din 7m), Adzic, Cristescu
CSM București: Iancu, Blazevic (portari), Kostadinovic 7 goluri (3 din 7m), Wetterbrandt 4, Negru 4, Milosevic 3, Stavrositu 2, Marijanac 2, Rotaru 1, Stamate 1, Pătru, Simovic, Militaru, Constantinescu, Novanc
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 4/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.