CSM București egalează în secundele de final la Turda, Constanța se desprinde în fruntea clasamentului

0
883

HC Dobrogea Sud Constanța s-a desprins la două puncte în fruntea clasamentului Ligii Zimbrilor, după ce a învins pe Suceava cu 29-19 și a profitat de remiza dintre Turda și CSM București, 19-19.

Meciul zilei a avut loc la Turda, unde Potaissa și CSM București au remizat, 19-19 (10-10). Meciul a fost extrem de echilibrat în prima parte, la jumătatea primei reprize scorul fiind egal, 5-5. Primii care s-au distanțat au fost oaspeții (5-7, min 19), turdenii revenind repede pe tabelă (8-8, min 26). Echilibrul s-a menținut până la pauză, cele două echipe intrând la egalitate la cabine, 10-10. CSM-ul a început mai bine și partea a doua, reușind să se distanțeze la trei goluri (11-14, min 38). Încurajați de un public superb și cu Răzvan Szopka în mare formă, Potaissa a avut 10 minute aproape perfecte, în care a marcat de cinci ori, fără să primească gol (16-14, min 48). Finalul de meci a fost unul „nebun”. Cu nouă secunde înainte de final, Szoke a reușit să marcheze (deși Turda avea un om în minus după eliminarea lui Talas), dar la ultimul atac, oaspeții au marcat prin Pozzer și au plecat cu un punct de la Turda.

Tot astăzi, HCDS Constanța au trecut de Suceava cu 29-19 și au în acest moment două puncte peste Turda și patru peste CSM București. Etapa se încheie duminică, atunci când Dinamo București primește vizita lui CSM Focșani. Rezultatele etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: