csmb-valcea 15-16Sub privirile lui Kim Rasmunssen și fără cele patru brazilience, care s-au aflat doar în tribună, CSM București a trecut de HCM Rm. Vâlcea, scor 35-24 (21-11). Bucureștencele au dominat meciul în totalitate, diferența fiind făcută încă din start.

CSM București s-a desprins încă din primele zece minute la o diferență de cinci goluri, iar jocul de acolo a curs într-un singur sens. Adi Vasile a avut la dispoziție 14 jucătoare pentru acest meci, în condițiile în care cele patru brazilience s-au aflat doar în tribunele sălii Apollo. Până la pauză ecartul a crescut până la 11 goluri, 21-10, iar Fisker a stabilit cea mai mare diferență a meciului în minutul 47, 30-17. Bucureștencele s-au impus la final cu 35-24 și bifează al doilea succes categoric de la despărțirea de Mette Klit.

Cristina Nan, CSM București: „Am început bine și ne-am făcut astfel meciul ușor. A fost un antrenament bun pentru ceea ce va urma, meciul de la Brașov, care se anunță mult mai greu. Cred că am făcut un meci bun și victoria la 11 goluri obținută este meritată.”

CSM București-HCM Rm. Vâlcea 35-24 (21-11)
CSM București: Iordache, Grubisic (portari), Curea 7 goluri, Jorgensen 5, Manea 5, Brădeanu 4, Martin 4, Vărzaru 3, Fisker 3, Nan 2, Gullden 1, Nicula 1, Torstensson
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean, Vălean (portari), Adespii-Molnar 6 goluri, Ilina 4, Ani-Senocico 4, Simion 3, Cherăscu 2, Craiu 1, Stoicănescu 1, Bădiță 1, Campa 1, Manda 1, Predoi
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 6/4
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.