Croația a învins Slovenia la turneul de la Pitești

0
568

minge handbalA doua partida a turneului de la Pitești a fost mult mai echilibrată decât prima, în care a fost implicată și naționala României. Croația a învins Slovenia, scor 25-22, într-un meci decis în finalul partidei.

Croații au obținut victoria în ultimele minute ale partidei, deși s-au aflat la conducere aproape în permanență. În minutul 55, slovenul Lapajne a înscris pentru 20-21 și a reaadus speranețele echipei sale la un rezultat pozitiv, însă au urmat trei goluri consecutive ale croaților care s-au desprins decisiv. La final, Croația a câștigat cu 25-22 și obține două puncte importante în economia clasamentului final, iar mâine se va duela cu echipa României.

Slovenia-Croația 22-25 (11-12)
Slovenia: Janc 4 goluri, Ovnicek 4, Bratkovic 4, Lapajne 3, Verdinek 3, Heningman 2, Gasperic 1, Kodrin 1
Croația: Mihic 5 goluri, Mrakovcic 5, Mamic 5, Vucko 3, Bozic 3, Butorac 2, Sebetic 2
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 6/5
Eliminări: 8 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.