Craiova și-a asigurat poziția secundă la finalul turului

0
309

craiova-constanta 14-15Revelația acestui sezon, SCM Craiova, și-a asigurat poziția secundă la finalul primei părți a sezonului. Oltencele au trecut duminică seară de CSU Neptun Constanța, 29-24, iar ultimul test important al turului este la Brașov.

SCM Craiova n-a avut prea mari emoții în a obține un nou succes în Liga Națională. Încurajate de 2500 de fani, fetele lui Aurelian Roșca și Gheorghe Sbora s-au distanțat la patru goluri încă din primul sfert de oră și grație prestației bune a norvegiencei Eidei până la pauză diferența s-a mărit. Constanța nu s-a apropiat amenințător în niciun moment, ba chiar mai mult Craiova a condus și la șapte goluri, în minutul 45, 23-16, însă în cele din urmă diferența de la final a fost de cinci lungimi. Cu acest succes, Craiova și-a asigurat locul secund la finalul turului de campionat, dar are un meci dificil la Brașov în ultima etapă, în timp ce Constanța rămâne pe locul 12 și primește vizita Ploieștiului în ultima rundă.

SCM Craiova-CSU Neptun Constanța 29-24 (15-9)
SCM Craiova: Pașca, Munteanu (portari), Eidem 9 goluri, Tănăsie 6, Pîrvuț 4, Lazarin 3, Georgescu 2, Apipie 2, Șelaru-Ilie 1, Zamfirescu 1, Cioaric 1, Ianași, Amariei, Florica
CSU Neptun: Constantin, Petrescu (portari), Enescu 7 goluri, Toma 5, Tămaș 4, Ivan 3, Bokaric 2, Iovănescu 1, Bărbos 1, Mărginean 1, Orșivschi, Strahan
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 9/7
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.