Craiova revine de la minus nouă și câștigă la o diferență de șase goluri partida cu Brăila !

0
334

aneta pirvut scm craiovaRezultatul de la finalul partidei, 22-16, duce cu gândul la un succes facil obținut de SCM Craiova în fața Brăilei. Realitatea a fost însă cu totul alta, deoarece oaspetele au condus cu 13-5 la pauză !

A fost un meci cu adevărat nebun la Craiova, în care gazdele au obținut trei puncte după ce au întors un deficit de nouă goluri ! Brăila a jucat perfect în prima parte și a intrat la cabine cu un avantaj de opt goluri, 13-5, iar imediat după pauză Horjea a stabilit cea mai mare diferență a meciului, de nouă lungimi. Din acel moment însă, Brăila a avut o cădere inexplicabilă și a permis Craiovei să revină în meci. Ionica Munteanu a închis realmente poarta gazdelor, iar în minutul 47 oaspetele se vedeau egalate la 15 și două minute mai târziu la 16. Finalul a fost fără greșeală pentru oltence, acestea marcând de șase ori, în timp ce coșmarul Brăilei a continuat, iar Craiova se impune cu 22-16, deși la pauză probabil că nici cel mai fidel suporter al echipei din Bănie nu se mai gândea la victorie.

SCM Craiova-HC Dunărea Brăila 22-16 (5-13)
SCM Craiova: Pîrvuț 8 goluri, Ianași 6, Eidem 3, Tănăsie 2, Apipie 1, Florică 1, Cioaric 1
HC Dunărea: Horjea 5 goluri, Moldovan 4, Farcău 3, Irimia 2, Brot 1, Perianu 1
Aruncări de la 7m: 2/0, respectiv 4/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.
Cartonaș roșu: Irimia (trei eliminări)