Craiova pune capăt seriei de patru înfrângeri consecutive la Galați

0
2344

SCM Craiova a oprit șirul de patru înfrângeri la rând marți seară la Galați, unde s-a impus cu 22-19 (12-9) pe terenul lui CSM Galați. Cu acest succes, Craiova urcă pe locul 5 al clasamentului, la două puncte de podium.

Criticată după meciul cu Podravka de antrenorul Bogdan Burcea, Jelena Trifunovic a fost cea mai bună marcatoare a partidei de la Galați, cu 11 goluri. Disputa a stat sub semnul echilibrului aproape o repriză, pentru că de la 9-9 oaspetele au marcat de trei ori consecutiv până la pauză și au intrat la cabine în avantaj, 12-9. Soarta partidei a fost rezolvată însă în ultimul sfert de oră, după ce a marcat de două ori consecutiv la 16-18 și tot ea a stabilit cea mai mare diferență a partidei, 17-22, cu cinci minute înainte de final.

Rezultatele etapei a 13-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: