cluj-craiova 15-16După două înfrângeri și o remiză, SCM Craiova a reușit să se impună pentru a doua oară în acest sezon competițional. Oltencele a câștigat categoric la Cluj, scor 38-28, un meci decis în partea a doua a meciului.

În lipsa lui Apipie, accidentată, Băbeanu și-a demonstrat pentru prima oară valoarea în tricoul Craiovei. Transferată de la Roman în această vară, centrul de 27 de ani a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor, cu zece reușite.

A fost însă un meci echilibrat timp de 40 de minute, după care Clujul a cedat și a existat o singură echipă pe teren. Diferența de două goluri de la pauză s-a făcut în ultimele patru minute, când de la 15-13 Iovănescu (2), Cioaric și Băbeanu au întors scorul și au făcut ca la cabine să se intre cu 15-17.

Gazdele au stat în joc până în minutul 41, după care a urmat o cădere serioasă, pe fondul căreia Craiova s-a desprins decisiv. De la 22-24, echipa Simonei Gogîrlă a înscris de șapte ori consecutiv și a rezolvat soarta partidei, deși între timp Carmen Amariei a încercat să taie elanul oaspetelor, solicitând timp de odihnă la scorul de 22-27. Până la final, diferența a crescut până la 11 goluri, 24-35 și 25-36, iar după cele 60 de minute tabela indica 28-38. Pentru Cluj urmează un duel în capitală, cu Rapid București, în timp ce Craiova așteaptă vizita Ploieștiului într-un meci ce se anunță extrem de interesant.

”U” Alexandrion Cluj-SCM Craiova 28-38 (15-17)
”U” Alexandrion Cluj: Enache, Prodan, Măzăreanu (portari), Popa 11 goluri, Paraschiv 3, Laslo 3, Biriș 3, Vălean 2, Ivan 2, Chintoan 2, Petruș 1, Boian 1, Dindiligan, Severin, Petruș
SCM Craiova: Pașca, Petrescu, Zivkovic (portari), Băbeanu 10 goluri, Zivkovic 6, Ianași 4, Șelaru 4, Georgescu 4, Iovănescu 3, Cioaric 3, Florica 2, Horobeț 1, Landre 1
Aruncări de la 7m: 7/3, respectiv 6/6
Eliminări: Chintoan (2), Laslo, respectiv Ianași, Horobeț, Șelaru, Zivkovic, Băbeanu, Florica

sursă foto: Cristian Cosma Photography