Craiova învinge Zalăul cu mari emoții

0
737

După victoria cu CSM București, HC Zalău a fost aproape de încă un rezultat pozitiv în fața unei formații de cupă europeană. SCM Craiova a câștigat însă duelul cu echipa din Sălaj, 27-26 (12-16), revenind de la -5.

25 de minute echilibrul a dominat în partida Craiova-Zalău, până la 10-11. Apoi, oaspetele au marcat de patru ori la rând și s-au desprins la 15-10, pentru ca la pauză să conducă cu 16-12, un rezultat surprinzător, dar care a confirmat prestația din prima etapă.

La reluare lucrurile s-au reechilibrat destul de repede, iar Ana Maria Țicu, cea mai bună jucătoare a Craiovei de astăzi, a egalat la 16. Mai mult, oltencele s-au desprins la 19-17, 22-19 și 26-22 și victoria părea gazdelor părea evidentă. A fost însă un final greu de anticipat, Zalăul a egalat la 26, după golurile lui Abed-Kader (2), Șerban și Popescu, iar replica a venit de la Țicu, care a transformat o aruncare de la șapte metri. În timpul rămas, Andreea Tecar a avut aruncarea egalării, însă n-a găsit drumul către gol, iar trupa din Bănie iese învingătoare dintr-un meci dificil.