Craiova învinge fără să convingă

0
462

Aflată teoretic în fața celui mai facil meci de până acum, SCM Craiova a avut emoții pentru cele trei puncte puse în joc. Mureșul, fără punct în acest sezon, s-a ținut scai de gazde, la primul meci cu Gheorghe Covaciu pe bancă.

A fost un joc cu puține goluri, dar spre deosebire de meciurile de până acum, oltencele nu au mai convins, chiar dacă victoria nu a fost pusă în pericol în niciun moment. La pauză, Craiova conducea cu 10-6, iar la trei minute de la reluare diferența se mărea la cinci goluri, 11-6, însă în doar șapte minute Mureșul s-a apropiat la un singur gol (12-11). Echipa lui Aurelian Roșca s-a trezit pe final și și-a demonstrat valoarea superioară, obținând cea de a opta victorie a sezonului.

SCM Craiova-SC Mureșul Tg. Mureș 25-21 (10-6)
SCM Craiova: Eidem 7 goluri, Pîrvuț 4, Tănăsie 3, Lazarin 3, Apipie 2, Zamfirescu 2, Tomescu 2, Florică 1, Amariei 1
SC Mureșul: Mrkic 6 goluri, Klimek 3, Nagy 3, Bucin 2, Serediuc 2, Moloci 2, Lazăr 2, Rad 1