Corona s-a impus categoric la Ploiești

0
374

csm ploiesti-corona brasov 14-15Vicecampioana României la handbal feminin, Corona Brașov, a debutat cu un succes categoric în noul sezon, 29-21 la Ploiești.

CSM Ploiești a avut însă o replică bună în prima parte a meciului, în care Elena Șerban a fost în prim-plan, cu mai multe intervenții spectaculoase. Gazdele au avut un avantaj de trei goluri în minutul 22, după golul lui Sheiko, dar au pierdut din turație pe final de repriză, în care Corona a recuperat două lungimi (13-12).

În partea a doua a venit rândul Denisei Dedu să iasă la rampă, însă cu un larg aport al defensivei, mult mai mobilă decât în primele 30 de minute. Prahovencele nu au mai găsit soluții către poarta adversă, în timp ce Corona a greșit din ce în ce mai puțin pe faza ofensivă, astfel că diferența dintre cele două echipe a crescut treptat în favoarea echipei lui Bogdan Burcea, care a câștigat la final cu 29-21.

CSM Ploiești-Corona Brașov 21-29 (13-12)
CSM Ploiești: Ionescu 5 goluri, Roman 5, Sheiko 5 (2 din 7m), Dincu 3, Shutska 1, Gherman 1, Dinu 1
Corona Brașov: Chiper 6 goluri, Zamfir 5 (1 din 7m), Apetrei 4, Bondar 3, Tudor 2, Hotea 2, Brădeanu 2, Pricopi 2, Briscan 1, Neagu (Burghel) 1 (din 7m), Țăcălie 1
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 5/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.
Cartonaș roșu: Tudor (trei eliminări)

sursă foto: csmploiesti.ro