Corona a stricat sărbătoarea Clujului

0
402

corona-valcea 14-15La primul meci în noua Polivalentă din oraș, ”U” Alexandrion Cluj a pierdut duelul cu Corona Brașov, 24-35. Brașovencele s-au impus categoric și așteaptă duelul cu SCM Craiova din etapa viitoare, care o poate aduce la un punct de locul secund.

Partida de la Cluj a fost prima disputată în noua Sală Polivalentă a orașului, care a fost luată cu asalt de către fani. Pe teren însă, Corona a fost echipa mai bună, diferența fiind vizibilă încă din prima repriză. Clujul a rezistat doar în primele 12 minute (5-4), dar a cedat în cele din urmă inițiativa, și oaspetele s-au desprins la trei goluri după ce au punctat de patru ori consecutiv. Ecartul a ajuns la cinci goluri după pauză, iar pasul decisiv către victorie al Coronei a fost făcut în ultimele zece minute. În urma acestui rezultat, ambele echipe își păstrează pozițiile din clasament, Corona fiind a patra, la egalitate cu CSM București, iar ”U” penultima, la șapte puncte de play-off.

”U” Alexandrion Cluj-Corona Brașov 24-35 (11-16)
”U” Alexandrion Cluj: Bogdan, Măzăreanu (portari), Ani-Senocico 9 goluri, Popa 5, Chintoan 3, Paraschiv 2, Tetean 2, Petruș 2, Cîrjan 1, Vălean, Laslo, Boian
Corona Brașov: Olariu, Dedu (portari), Zamfir 10 goluri, Chiper 5 goluri, Țăcălie 4, Hotea 4, Pricopi 4, Briscan 3, Dincă 2, Apetrei 2, Tudor 1, Bondar, Neagu, Rațiu
Aruncări de la 7m: 6/3, respectiv 5/4
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.