Corecție severă primită de Potaissa

0
408

cantec potaissa-maccabi 14-15Potaissa Turda a pierdut categoric primul meci cu RK Nexe din turul al treilea al Cupei EHF, scor 20-35 (10-15). Repriza secundă a ardelenilor a fost dezamăgitoare, iar șansele de calificare sunt nule.

Turda a stat aproape de adversară în primul sfert de oră, după care Nexe a turat motoarele și s-a desprins treptat pe tabelă. La pauză diferența era de cinci goluri, 15-10, iar la jumătatea părții secunde se dublase. Diferența de zece goluri s-a menținut până în minutul 53, moment în care Turda a cedat definitiv și a pierdut cu 35-20, un rezultat ce nu îi lasă nici cea mai mică șansă pentru retur.

RK Nexe-Potaissa Turda 35-20 (15-10)
RK Nexe: Eter 9 goluri, Sokolic 5, Celebi 4, Crnic 4, Vegar 3, Bozic Pavletic 2, Kruzic 2, Mrdenovic 2, Nuic 2, Herceg 1, Sakic 1
Potaissa: Lazăr 5 goluri, Cîntec 4, Adomnicăi 3, Rogoz 3, Marian 2, Ignat 1, Liberț 1, Urban 1
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 6/4
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.