Constanța, tot mai aproape de finală! CSM a învins pe Timișoara, Turda a avut emoții cu Focșani

0
1306

HC Dobrogea Sud Constanța este din ce în ce mai aproape de calificarea în finala campionatului, după ce miercuri seară a câștigat la Călărași cu 27-22. Tot ieri, CSM București a trecut de Poli cu 25-22, după un meci cu două cartonașe roșii, iar Turda a trecut de CSM Focșani cu destule emoții, 33-30.

Cu Chikovani, Cutura și Kevic în mare formă, Constanța s-a impus la Călărași cu 27-22 și se apropie cu pași repezi de prima finală din istoria echipei. Dunărea a stat aproape de Constanța puțin mai mult de o repriză, după care dobrogenii și-au început desprinderea. S-a făcut 23-17 în minutul 50, gazdele au replicat și s-au apropiat la 23-20 și 24-21, însă golurile lui Kevic și Buricea au încheiat definitiv conturile.

CSM a învins pe Timișoara cu 25-22, însă a controlat meciul pe întreaga durată și a condus și la șapte goluri pe tabelă. A fost însă un meci cu o primă repriză destul de tensionată, Pero Milosevic și Cristi Fenici fiind eliminați pentru proteste, iar Sajad Esteki trimis în tribună după ce l-a lovit cu mingea în față pe Cristi Tcaciuc la o aruncare de la șapte metri. Tot în tribună a încheiat meciul și Robert Militaru, care a primit trei eliminări. Vestea proastă pentru bănățeni este că Milos Dragas s-a reaccidentat în zona înghinală și foarte probabil Poli îl va pierde în perioada următoare, la fel ca și pe Marius Sadoveac.

Potaissa Turda a câștigat cu emoții disputa cu CSM Focșani, 33-30, în condițiile în care oaspeții au condus cu 26-25 în minutul 45, la primul meci fără Sandu Iacob pe banca tehnică. Ardelenii au trecut însă peste momentele dificile și au controlat finalul jocului, au marcat de patru ori consecutiv și s-au desprins la 31-27, un avantaj decisiv. Turda e la două puncte de Dinamo, care dispută însă astăzi derby-ul cu Steaua.