Constanța, pas spre finala campionatului!

0
850

HC Dobrogea Sud Constanța a făcut astăzi un pas important spre finala campionatului, după ce a învins pe CSM București în etapa a doua din play-off cu 28-23 (10-12). Băieții lui Zvonko Sundovski au acum un avans de cinci puncte față de CSM București și nouă față de Poli Timișoara.

HCDS Constanța a învins principala rivală la calificarea în finală, CSM București, 28-23, după ce la pauză bucureștenii conduceau cu 12-10. A fost o parte a doua foarte bună a gazdelor, Iancu a închis poarta, iar Constanța s-a desprins treptat pe tabelă.

Tot astăzi, Poli Timișoara, fără al doilea marcator Marius Sadoveac, a învins pe Dunărea Călărași cu 31-26, deși oaspeții începuseră foarte bine meciul și conduceau cu 6-2 după 10 minute. Sârbii Filip Marjanovic și Milos Dragas au marcat mai mult de jumătate din golurile bănățenilor, 9, respectiv 8.