Constanța leagă victoriile!

0
2153

HC Dobrogea Sud Constanța a reușit a doua victorie consecutivă în Liga Națională, 30-22 (18-9) cu HC Adrian Petrea.

A fost un meci pe care dobrogenii l-au dominat categoric, încă din primele minute. Cu o apărare sigură, dublată de intervenții bune ale lui Rudi Stănescu și Sijan Dane, gazdele au rezolvat soarta celor trei puncte până în pauză. A fost 18-9 la finalul primelor 30 de minute, Nikolic și Buricea fiind în prim-plan, cu șase, respectiv patru reușite.

Deși a revenit mai montată de la cabine și s-a apropiat la cinci lungimi (18-13), Reșița n-a pus în pericol rezultatul final. Constănțenii au anihilat linia de nouă metri adversă, unde doar Trifkovic și-a făcut simțită prezența, Dane și-a continuat prestația bună, astfel că gazdele s-au desprins chiar și la zece goluri în final, 30-20, pentru ca Dragon și Rohozneanu să închidă tabela la 30-22. Cu acest succes, Constanța egalează Odorheiul și Călărașiul la puncte, cu mențiunea că formația lui Vlad Caba are un meci mai puțin disputat.

sursă foto: sportsudest.ro – Paul Alexe