Constanța, învinsă surprinzător la Focșani! Steaua și Odorhei pierd primele puncte pe teren propriu, victorii pentru Turda și Minaur!

0
306

După victoriile lui Dinamo și CSM București, etapa a șasea s-a încheiat astăzi cu cinci partide ce s-au dovedit a fi extrem de palpitante. Surpriza zilei vine de la Focșani, unde CSM-ul a învins o pretendentă la titlu, HC Dobrogea Sud Constanța, după un ultim sfert de oră fantastic.

HC Odorhei a pierdut primele puncte pe teren propriu, dar se poate declara mulțumită la final cu un punct. Dunărea Călărași a condus pe întreaga durată a meciului, dar a scăpat printre degete victoria, în condițiile în care era 21-24 în minutul 56.

La Turda, Potaissa a învins clar pe HC Vaslui, scor 33-20, într-un meci mult mai ușor decât s-ar fi așteptat ardelenii. Cu câte cinci goluri, Roman Zacaciurin și Lucian Ignat au fost cei mai buni marcatori ai întâlnirii.

Minaur a bifat prima victorie pe teren străin din acest sezon, 27-24 la Făgăraș. A fost debutul oficial al lui Nikola Lazic la gruparea băimăreană, iar fostul jucător de la CSM Satu Mare a reușit să marcheze de șase ori. Cel mai bun marcator al oaspeților a fost însă internaționalul Călin Căbuț, cu opt reușite, în timp ce Alexandru Bucătaru a închis poarta oaspeților în multe momente.

CSM Focșani a furnizat surpriza etapei, învingând cu 21-19 pe Constanța, după ce a revenit de la 9-12 la pauză și 14-16 în minutul 43! A fost o serie de cinci goluri consecutive ale Focșaniului, cu care au preluat controlul și cu care și-au asigurat o victorie mare pentru moral. A fost 21-19 la final, cu Attila Eros trimis în tribune în ultimele secunde, pentru întârzierea repunerii mingii.

Steaua și Poli au remizat 25-25 la Chiajna, după un meci foarte echilibrat în multe momente, în care ambele formații au avut șansa de a-și asigura victoria. Cea mai mare diferență a partidei a fost de trei goluri, 17-14 în favoarea gazdelor, un scor întors însă în șase minute de bănățeni. Pe final, atât Steaua, cât și Poli puteau câștiga, dar au irosit ultimele atacuri de care au dispus.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: