Constanța învinge în secundele de final pe Minaur! Poli, succes în fața CSM-ului

0
324

Cele mai interesante meciuri ale zilei de joi au avut loc în Sepsi Arena. Poli Timișoara a câștigat partida cu CSM București, 26-22, în timp ce Constanța a trecut de Minaur Baia Mare cu 29-28, în secundele de final, printr-un gol marcat de Komogorov.

Poli Timișoara a bifat al cincilea succes stagional, 26-22 cu CSM București, după un meci de luptă. Bănățenii au început foarte bine meciul, au avut 9-3 după 13 minute de joc, dar bucureștenii au reușit să echilibreze jocul și să reintre în meci până la pauză. Mai mult, CSM București a trecut în avantaj imediat de la reluarea reprizei a doua și s-a desprins la 21-19 în minutul 51 al întâlnirii. Finalul a aparținut însă lui Poli, Șomlea și Sadoveac – de trei ori – și-au dus echipa la 23-21 pe tabelă cu două minute înainte de final. Teixeira a transformat o aruncare de la șapte metri și a redus din diferență, iar Barros, la atacul următor, la învins pe Krupa. Eliodor Voica a cerut time-out în ultimul minut, a riscat și a trimis șapte jucători pe atac, dar Poli a recuperat două mingi și a câștigat cu 26-22.

Foarte interesant a fost și meciul dintre Minaur și Constanța. Băimărenii, cu Căbuț pe teren, au arătat o cu totul altă față de partidele cu Reșița și CSM București și au fost aproape de un succes. Minaur a condus pe toată durata primei reprize, dar a fost egalată în ultimele secunde de golul lui Ciprian Șandru, însă a și avut și prima șansă la victorie. Echipa lui Adi Petrea a condus cu 25-23, 26-24 și 27-25 în ultimul sfert de oră, dar nu a mai marcat timp de șapte minute și Constanța a profitat de acest aspect. Vitaly Komogorov a marcat ultimul gol al întâlnirii, în secundele de final, iar Constanța rămâne cu procentaj de 100% după șapte etape scurse.