Constanța câștigă derby-ul etapei! Făgăraș învinge la Buzău, Timișoara se impune din nou la Baia Mare. Rezultatele complete ale etapei

0
1432

Derby-ul etapei a 18-a, disputat la Chiajna, a fost adjudecat de Constanța, care a învins pe Steaua cu 25-24 (14-12), într-o partidă cu un final dramatic. Tot în această etapă, Făgăraș s-a impus la Buzău, iar Timișoara a reeditat performanța din Cupa României și a învins din nou pe Minaur.

Cel mai important meci al etapei a avut loc la Chiajna, între Steaua și Constanța. Oaspeții s-au impus cu 25-24 (14-12), la capătul unei partide în care au condus aproape în permanență. Constanța a condus cu 11-4 și 12-5, însă Steaua a avut puterea de a reveni și de a egala, la 19, 22 și 23. Finalul a fost dramatic, cu Iancu apărând două aruncări în situație de unu la unu, penalitatea lui Grbovic și aruncarea de pe semicerc a lui Georgescu. În total, Steau a ratat patru aruncări de la șapte metri în această dispută.

Fără Ciprian Vancea, accidentat grav în meciul de la Turda, CSM Făgăraș a câștigat partida de la Buzău, 25-24. La fel ca și la Chiajna, meciul a avut un final incendiar, deoarece oaspeții au revenit de la 23-24 pentru a se impune. Nicu Ungureanu a adus victoria Făgărașului, cu un gol în secundele de final, cu un șut de pe picioare.

Poli Timișoara a câștigat la Baia Mare din nou, după ce o făcuse și în sferturile Cupei României. Bănățenii s-au impus mult mai clar de data aceasta, deoarece s-au desprins la 8-2 în primul sfert de oră al meciului și s-au menținut în avantaj până la final. Cu nouă goluri, Alexandru Csepreghi a fost cel mai bun marcator.

Favoritele certe din această etapă, Potaissa Turda și AHC Dunărea Călărași au câștigat partidele de acasă, cu CSM Bacău, 35-26, respectiv cu CSU Suceava, 30-24. Etapa se va încheia sâmbăta viitoare, la București, cu partida CSM București-CSM Focșani.

Rezultatele înregistrate până acum (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: