Constanța bifează primul succes în grupele Cupei EHF

0
2290

Cu o sală la fel de incandescentă ca întotdeauna și un joc în multe momente încântător, Dobrogea Sud a spart gheața în Grupa C a Cupei EHF și a obținut prima victorie: 34-26 cu Liberbank Cuenca!

O victorie care menține Constanța în cursa pentru calificarea în sferturile de finală. După 10 minute echilibrate, paradele în serie reușite de Mitrevski și jocul bun în apărare i-au ținut pe spanioli în loc. Crnoglavac, Vujovic și Kevic au marcat de la 9 metri și scorul a evoluat numai în favoarea gazdelor: 10-6 (minutul 20), 16-10 (minutul 30). Mitrevski a făcut un meci mare, cu 17 intervenții până la final, iar Kevic, în mare vervă, a marcat din toate pozițiile, reușind 10 goluri pînă la final! Nici eficiența remarcabilă a brazilienilor Dutra (8 goluri) și Ponciano (6) nu au putut echilibra jocul. HCD a zburat spre victorie, de la 19-15 (minutul 35) la 28-20 (minutul 50) și 34-26, la final.

Echipele: HC Dobrogea Sud (Zvonko Sundovski, Marko Isakovic): Mitrevski 17 intervenții, Iancu 1 (1×7) – Kevic 10 goluri (3x7m), Crnoglavac 6 (2), Malinovic 4, Csog 3, Mladenovic 3, Nistor 3, Vujovic 3, Chikovani 1, Mocanu 1, Buricea, Toma, Markoski, Nikolic, Cutura
Cuenca (Lidio Jimenez): Kilian Santana, Maciel – Dutra 8, Ponciano 6, Montoro 3, Suarez Natan 3, Baronetto 2, Nolasco 2, Doldan 1, Rio 1, Eskericic, Lopez Garcia, Lopez Ortega, Moscariello.

sursă: hcdobrogeasud.ro