Constanța a câștigat sezonul regular după remiza de pe terenul CSM-ului! Dinamo a trecut la Călărași, Steaua și Poli doar remize la Buzău și Focșani

0
2695

Șase din cele șapte partide ale etapei cu numărul 25 din Liga Zimbrilor s-au desfășurat ieri. Trei dintre acestea s-au încheiat la egalitate, iar un singur lucru este cert: Constanța a câștigat sezonul regular.

Constanța a revenit de la 18-21 și 20-22 pentru a scoate punctul de care avea nevoie să-și asigure matematic prima poziție în clasament. Constanța chiar putea câștiga partida, deoarece a avut posesia la 22-22, însă șutul lui Kevic a fost apărat de Maggaiz. CSM București a ratat trei aruncări de la șapte metri pe parcursul întâlnirii și are nevoie de măcar la Timișoara pentru a pleca în play-off cu punctaj maxim.

Steaua a remizat la Buzău, 23-23, după ce au condus în minutul 42 cu 19-15 și s-a văzut condusă în minutul 58 cu 23-22. Mihalcea a stabilit scorul final, 23-23, cu un minut înainte de final, iar până la încheierea partidei ambele formații au ratat câte un atac. E o remiză ce nu ajută cu nimic pe Steaua, care, cel mai probabil, va încheia sezonul regular pe poziția a șasea.

Deși fără obiectiv în acest final, CSM Focșani a scos un punct din disputa cu Poli Timișoara. Puteau fi chiar trei, având în vedere că au condus cu 15-12 la pauză și cu 24-21 în minutul 50, iar cu cinci secunde înainte de final Vali Pătru marca pentru 28-27. Poli a beneficiat însă de o aruncare de la șapte metri în secundele de final, după ce Didi Hrimiuc a blocat repunerea oaspeților, iar Filip Marjanovic a înscris în poarta lui Emilian Marocico. S-a terminat 28-28 așadar, un rezultat ce face ca Poli să rămână pe 7 cu o etapă înainte de final.

Dinamo București speră la locul 2, după ce a învins ieri pe Dunărea Călărași cu 30-21 (12-10), la capătul unui meci echilibrat doar o repriză. Campioana poate trece pe poziția secundă dacă în ultima etapă învinge la Baia Mare, pe Minaur, iar CSM București pierde la Timișoara disputa cu Poli.

CSM Bacău a câștigat primul meci din 2019, 26-24 cu CSU Suceava, rezolvat pe final. Suceava a condus 45 de minute, Bacăul a revenit și a preluat conducerea, 24-22, pentru ca oaspeții să restabilească egalitatea în minutul 58 după golurile lui Tîrzioru și Ciubotariu. Finalul a aparținut gazdelor, iar reușitele lui Gal și Păunescu au adus cele trei puncte Bacăului.

Tot într-un meci din partea de jos a clasamentului, CSM Făgăraș a învins pe ”U” Cluj fără probleme, 36-28. Gabriel Ilie a repetat jocul bun din partida cu Steaua și a înscris de zece ori pentru echipa lui Adi Petrea, care bifează al șaselea succes stagional.