ana maria mazareanu cluj”U” Alexandrion Cluj a bifat al doilea succes în play-out după 28-27, pe teren propriu, în fața HCM-ului din Vâlcea. Ardelencele au rezolvat meciul în ultimele cinci minute, când de la 24-24 s-au desprins la 28-24.

Primele 20 de minute ale meciului au fost controlate cu autoritate de către gazde, care aveau un avantaj de cinci goluri. Oaspetele au revenit și au echilibrat meciul, ajungând la minus doi până la pauză, 13-11, și chiar preluând conducerea în debutul părții secunde: 16-17. Din acel moment s-a mers cap la cap până în minutul 55, iar Clujencele au gestionat mai bine finalul întâlnirii, marcând de patru ori consecutiv și desprizându-se astfel la 28-24. În ultimele două minute Vâlcea a punctat de trei ori, insuficient pentru a pleca neînvinsă din Sala „Horia Demian”.

“U” Alexandrion Cluj-HCM Rm. Vâlcea 28-27 (13-11)
“U” Alexandrion: Enache, Măzăreanu (portari), Chintoan 9 goluri, Paraschiv 5, Popa 5, Laslo 3, Vălean 2, Biriș 2, Cîrjan 2, Ivan, HCM Rm. Vâlcea: Smedescu Băbeanu, Sântămărean (portari), Ilina 9 goluri, Bădiță 5, Predoi 4, Vădineanu 4, Adespii Molnar 3, Craiu 1, Cherăscu 1, Andrei, Stoica
Aruncări de la 7m: 6/6, respectiv 5/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.
Cartonaș roșu: Craiu (trei eliminări)

sursă foto: Mădălina Donose