corina biris u 15-16După Alexandra Dindiligan, a venit rândul Corinei Biriș să aducă cele trei puncte Clujului. Jucătoarea de 18 ani a semnat ultimul gol al partidei câștigate de ”U” 23-22 la Cisnădie, din aruncare de la nouă metri, peste zidul format de jucătoarele adverse, la ultima fază a meciului.

Per-ansamblu, meciul de la Cisnădie a fost extrem de echilibrat, în care diferența maximă a fost de trei goluri, 9-6 pentru gazde, la jumătatea primei părți. Clujul a echilibrat rapid partida, au ajuns la o lungime în urma echipei lui Alexandru Weber după primele 30 de minute și au intrat în avantaj la două minute de la reluare după reușita lui Laslo. Mai mult, Dindiligan a dus scorul la 20-18 în favoarea lui ”U”, însă avantajul s-a dizolvat extrem de rapid. Popescu a egalat la 21, scor la care, în ultimul minut, Cisnădie a avut atacul, pe care l-a ratat. ”U” Alexandrion Cluj a beneficiat astfel de șansa de a pleca cu toate punctele de pe terenul nou-promovatei și a profitat de acest lucru, Corina Biriș reușind să marcheze în ultima secundă, peste zidul format de jucătoarele gazdelor. Echipa lui Carmen Amariei se află astfel la a doua victorie de acest gen, după cea din etapa precedentă, cu Corona Brașov, când Dindiligan a înscris din șapte metri la ultima fază.

CS Măgura Cisnădie-”U” Alexandrion Cluj 21-22 (14-13)
CS Măgura Cisnădie: Șuba, Sitenko (portari), Gatzel 6 goluri, Popescu 5, Lazarin 4, Chelaru 3, Goran 2, Florea 1, Predoi, Cîrstoaica, Manoilă, Veșcă, Stănciulescu, Krnic
”U” Alexandrion Cluj: Enache, Măzăreanu (portari), Paraschiv 5 goluri, Laslo 5, Popa 3, Dindiligan 2, Ivan 2, Chintoan 2, Biriș 1, Petruș 1, Boian 1
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 5/5
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.

sursă foto: Silviu Cristea Photography