Cisnădie urcă pe podium după victoria cu Galați

0
948

Măgura Cisnădie a înregistrat cea de a cincea victorie din acest sezon al Ligii Florilor, 23-19 cu CSM Galați, într-un meci disputat pe teren propriu. Meciul de joi a reprezentat revenirea Ionelei Goran la echipa antrenată de Alexandru Weber, aceasta reușind să marcheze inclusiv trei goluri pentru formația sa.

Cisnădie și-a respectat statutul de favorită cu Galați, însă și-a conturat victoria în partea a doua a meciului. Aspectul interesant al acestui meci este reprezentat de faptul că Alla Sheiko a marcat primele șapte goluri ale oaspetelor, fiind singura jucătoare de la Galați care înscrisese până în minutul 22!

Desprinderea decisivă a gazdelor s-a produs în ultimele zece minute, când de la 18-16 gazdele au marcat de patru ori consecutiv. S-a terminat în cele din urmă 23-19, într-o partidă în care Jasna Boljevic a fost cea mai bună marcatoare a lui Alexandru Weber, cu opt reușite. Alla Sheiko, cu 12 goluri, a fost golghetera meciului.

Cu acest succes, Măgura Cisnădie urcă pe locul trei, cel puțin momentan, însă cu un meci în plus disputat față de Corona Brașov.

Programul partidelor rămase de disputat din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: