Cisnădie, ținută în șah 55 de minute de Galați! Victorii pentru Roman și Vâlcea pe teren propriu

0
2557

Favoritele de pe hârtie de astăzi din Liga Florilor s-au impus, însă nici Roman și nici Cisnădie n-au avut meciuri ușoare. Vâlcea și-a revenit după cele două înfrângeri consecutive din campionat și a câștigat, categoric, disputa cu Brăila.

CSM Roman a bifat al patrulea succes sub comanda lui Dumitru Muși, după 23-18 (10-9) cu HCM Unirea Slobozia, într-o partidă disputată sâmbătă dimineață. Fetele lui Gheorghe Covaciu și-au vândut însă scump pielea, în condițiile în care au pus presiune pe gazde până în ultimele cinci minute. Finalul partidei a aparținut Romanului, formație care n-a primit gol, dar a reușit să marcheze în schimb de patru ori, prin Iovănescu, Toskovic și Stoleru (2).

Vâlcea a aplicat o nouă corecție severă Brăilei, după acel 25-16 din tur. Fetele lui Aurelian Roșca au câștigat disputa cu Dunărea la o diferență de zece goluri, 31-21, după ce au dominat disputa pe întreaga durată a ei și au oprit astfel seria de două înfrângeri consecutive în campionat.

Și Danubius Galați și-a vândut scump pielea astăzi pe terenul unei formații superioare din punct de vedere valoric. Măgura Cisnădie a câștigat partida de astăzi cu 20-15, dar a fost ținută în șah de echipa antrenată de Valeriu Costea până în minutul 55. Reușitele lui Gatzel și Fachinello, două, au stabilit scorul final și fac ca sibiencele să se desprindă, cel puțin până mâine dimineață, la șase puncte de HC Zalău.