Campioana și-a revenit

0
333

do nascimento baia mare-romanDupă o perioadă mai puțin fastă, HCM Baia Mare dă semne de viață. Campioana a trecut de HCM Roman în etapa a șaptea, 26-15, și obține a doua victorie într-o lună de zile în fața echipei lui Florin Pera.

Meciul a început greoi, primul gol fiind înscris abia în minutul 9, de către Do Nascimento, aflată la debutul oficial pentru HCM Baia Mare. Echilibrul a persistat însă până la sfârșitul primului sfert de oră, după care campioana a ridicat nivelul jocului, s-a desprins la patru goluri și a abordat repriza secundă mult mai liniștită.

În partea a doua, Romanul s-a apropiat cel mai mult la trei goluri, 13-10. În două minute, gazdele se desprind la șase lungimi, 16-10, iar din acel moment diferența a crescut treptat, până la final. 26-15 după cele 60 de minute, iar Baia Mare pare că a trecut peste perioada mai puțin reușită.

HCM Baia Mare-HCM Roman 26-15 (9-5)
HCM Baia Mare: Tiron 5 goluri, Makeeva 4, Do Nascimento 4, Oltean 4, Buceschi 4, Davydenko 2, Ardean-Elisei 1, Herrem 1, Szucs 1
HCM Roman: Horobeț 4 goluri, Druțu 4, Iuganu 2, Stoleru 2, Băbeanu 1, Toskovic 1, Mihalschi 1
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 2/0
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.