Campioana a câștigat derby-ul cu Minaur

0
536

laurentiu tomaUltimul meci al etapei secunde, cel de la Constanța, dintre HCM și Minaur, a adus un adevărat spectacol handbalistic. Campionii s-au impus, 26-23, și se revanșează pentru înfrângerea din prima etapă, de la Călărași.

Prima repriză a fost sub semnul echilibrului, niciuna din cele două formații nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri pe tabelă. Stănescu și Tatai și-au făcut datoria cu vârf și îndesat, fapt ce a dus la dese răsturnări de scor. Băimărenii au revenit de la 7-9 la 11-9 în minutul 28, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 11-11, după două goluri marcate în ultimul minut de către gazde, prin Toma, care s-a revanșat astfel pentru cele trei ratări de până atunci.

În partea a doua, HCM a jucat mult mai bine, în special pe faza defensivă. Echilibrul a persistat până în minutul 37 (15-15), după care elevii lui Sundovski au pus stăpânire pe joc. Adzic, pe contraatac, a desprins Constanța la patru goluri (19-15), o diferență majorată de Stavrositu, din aruncare de la șapte metri (23-18). Finalul l-a avut în prim-plan pe Pribanic, croatul marcând de patru ori și reușind să strângă diferența dintre cele două echipe. Scor final 26-23, iar după primele două etape, niciuna din echipe nu a bifat două victorii.

HCM Constanța-HCM Minaur Baia Mare 26-23 (11-11)
HCM Constanța: Toma 8 goluri, Cutura 4, Angelovski 3, Rakcevic 3, Stavrositu 3 (toate din 7m), Buricea 1, Adzic 1
HCM Minaur: Malmagro 4 goluri (3 din 7m), Stegavik 4, Sadoveac 4, Pribanic 4, Eklemovic 3, Grasu 2, Milas 2
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 4/3
Eliminări: 7 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.