romania-spania junioare 2015Calificată cu mult noroc în grupele principale ale Campionatului European feminin U17, naţionala României are un parcurs perfect şi se califică meritat în semifinalele competiţiei, după victoriile categorice obţinute împotriva Sloveniei şi Suediei!

Miercuri, în meciul decisiv pentru calificarea în semifinale, România a învins Suedia, scor 28-21, la capătul unui meci pe care fetele antrenate de Mariana Tîrcă l-au controlat aproape în întregime. „Tricolorele” au început jocul mai greu, nordicele conducând cu 8-5, însă a urmat o perioadă excelentă a fetelor noastre care au întors rezultatul, ajungând să conducă cu 11-9. La pauză, s-a intrat la egalitate, 11-11. Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost decisiv în economia jocului, româncele reuşind un parţial de 10-3, graţie, în special excelentelor intervenţii ale portarului Daciana Hosu, ajutată, evident, de o apărare aproape perfectă.

În urma acestei victorii, România ocupă locul secund în grupă, urmând să joace, în semifinale, împotriva câştigătoarei celeilalte grupe principale, Danemarca. Meciul este programat vineri, de la ora 21.30.

România-Suedia 28-21 (11-11)
România: Hosu, Nagy (portari), Tîrcă 8 goluri, Badea 4, Bucur 4, Lăcătuș 3, Munteanu 2, Popescu 2, Verde 2, Dinuț 1, Petruș 1, Tecar 1, Banciu, Bodo, Crețu, Șerban
Suedia: Andersson, Nilsson (portari), Flodman 6 goluri, Larsson 4, Lideskar 4, Lofqvist 2, Thorleifsdottir 2, Lindmark 1, Stankiewicz 1, Walstern 1, Forsberg, Ingesson, Lundback, Lundstrom
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 0/0
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă text: sportsudest.ro